Zpět na úvod

Dotazy

Úvod

Níže je část z dotazů, které mi přišly v emailu.

Dotazy pacientů

Sestra s respiratorem Sestra s rouškou

Vrátila jsem se včera z Chorvatska a potřebuji dojít na druhé mražení bradavice po 2,5 týdnech. Mám zůstat 14 dní v karanténě nebo mohu přijít hned. Jinak jsem zdravá.

Opatření týkající se karantény po návratu z jednotlivých zemí se průběžně mění. V tomto týdnu nemám informace, že by se na Vaši situaci karanténa vztahovala.  Ještě aktuální informace. Ve vnitřních prostorách polikliniky nosíme v současné době roušky.

Je mi 18 let, mám akné, u kožního lékaře jsem zatím nebyla. Užívám už druhý měsíc antikoncepci (nízkohormonální antikoncepční tablety). Gynekolog mi řekl, že se mi akné hodně zlepší, i když obsahují hormonu málo, ale zatím jsem to nepostřehla. Je to možné, že mi antikoncepce nepomůže? Kamarádkám, co to užívají, to pomáhá, mají pleť krásnou. Já to mám pořád strašné!

Dobrý den, hormonální antikoncepce ve formě tablet by měla na akné pomoci. Každým měsícem by se měl stav pleti zlepšovat, ale trvá to více měsíců, než se účinek plně projeví. Doporučuji navštívit kožní ambulance v místě, kde bydlíte nebo studujete. Doporučuji používat lokální přípravky na recept od kožního lékaře- z počátku pravidelně, pak jak se stav pleti bude zlepšovat, je možno dávat méně často, dle stavu kůže. Pokud se kombinuje lokální a celková léčba, jsou výsledky nejlepší, minimalizuje se tvorba jizev a navíc se kůže  postupně vyhlazuje.

Dobrý den,
před několika lety jsem měl velké potíže s akné (např.: zanícené pupínky), ale i když s ním už v 19 letech problém nemám, vyskytl se u mě problém s mastnou pletí.

Už asi třetím rokem je můj obličej do několika hodin viditelně i pocitově mastný. Nedovedete si představit, jak je to nepříjemné, nebudu přehánět, když budu tvrdit, že mi to zničilo život. V podstatě každou činnost musím podřizovat svému vzhledu, neustále se musím pohybovat někde, kde je zrcadlo, abych mastnostu zmírnil alespoň nějakým ubrouskem nebo kapesníkem, v nejhorším případě si obličej opláchl celý vodou.

Párkrát jsem zkoušel (ještě stále zkouším) používat pleťové vody v kombinaci s nějakým krémem, ale cokoliv, co na pleť nanesu (i v několikrát menší než doporučené míře) je na pleti vidět, takže buď se lesknu normálně kožním mazem nebo kvůli tomu, že mám na sobě krém.

Také - potřebuju-li se zbavit mastnoty, umyju si obličej, jenže čím víc to dělám, tím víc mastnoty se tvoří - je to už opravdu zoufalé.

Dobrý den, problém mastné pleti lze řešit u žen antikoncepčními přípravky. Pro může i ženy jsou dále přípravky celkové Aknenormin, se spoustou nežádoucích účinků, indikují se u těžkých forem akné (nikoli u mastné pleti a lehčích forem akné). Také se používají dlouhodoběji v malých dávkách antibiotika celkově (tetracykliny) se spoustu žádoucích i nežádoucícm účinků.

Nadměrné maštění pleti  by se mělo od 19 let výše pak postupně zmírňovat, u každého je toto načasování individuální. Řeší  se u mužů např. používáním pleťové vody+ odličovacích tamponů během dne opakovaně. Navíc je pak možné omýt vlažnou vodou. Někdo používá mýdlo a to je pro něho nejlepší řešení. Tvorbu mazu (vnitřní záležitost) tímto nemůžete ani zmírnit ani zvýšit, to se tvoří stále stejně, jen je výsledný stav lepší, když se během dne opakovaně používá pleťová voda na akné a mastnou pleť  nebo mýdlo a voda (např. u obchodních zástupců, mladých mužů, se s tím setkávám často, že si vozí s sebou pleťovou vodu, např. je dobrá Sébium H20 od Biodermy. Mají tam nyní akci, např. se koupí jedno balení Sébíum global a k tomu je zdarma 250 ml pleťové vody Sébium H20). S pozdravem Kunčarová Lenka

P. S. ještě navazuji na větu, že Vám to „zničilo život“. S těmito slovy je třeba opravdu šetřit. Situace, které opravdu převrátí život v mladém věku- leukémie, lymfomy, schizofrenie, oční slepota na základě autominunitního onemocnění. S těmito mladými pacienty se v ordinaci jako lékař setkávám a prognóza tam není vždy dobrá, na rozdíl od problému mastné pleti.

Dobrý den. Opravdu jsem se zdráhal někoho kontaktovat, nebo někomu tuto informaci sdělit. Je to pro mě velice nepříjemné. Je mi 15 let. Na penisu, po celé spodní délce, mám takové bílé pupínky, kterých se nemůžu zbavit. Získal jsem o nich na internetu několik informací. Podle mě a podle toho, jak vypadají, to jsou nejspíše '' fordyces spot ''. Rád bych se nechal vyšetřit, jenže se bojím, že odejdu takřka s prázdnou a bude mi celá ta nepříjemná situace k ničemu. Četl jsem, že se dají odstranit pomocí laseru nebo pomocí elektrokauteru. Takže má otázka zní: Je možné, abych u vás mohl podstoupit nějaký zákrok na jejich odstranění ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ještě než Vám odpovím, potřebuji, abyste se podíval, zda se nejedná o diagnozu níže Corona_of_glans_penis

Zdá se, že mám obě tyto nemoci. Tomu, o čem jste mě informovala vy, jsem nevěnoval vůbec pozornost, ale zdá se, že to ještě není ve stádiu, jako na některých obrázcích.

Dobrý den, níže je moje sdělení, pokud se jedná o diagnózy (záměrně používám termín diagnózy místo slova nemoci), které jsme v e-mailu uváděli. Lékaři se setkávají často s tím, že mladí muži přicházejí do ordinace a sami nacházejí v oblasti pohlavních orgánů takzvané nemoci a trápí je to. Přitom se vlastně o nemoci v pravém slova smyslu nejedná a je to velmi časté. Jde o zvýraznění některých součástí kůže v této oblasti. Muži se tím zabývají a dokonce i trápí zcela zbytečně. Řešení laserem nebo jinými drastickými metodami (mnohatisícové částky) ani vhodné není, protože pomůže jen částečně a navíc pak po příslušných ošetřeních bývají i velké problémy (např. při mechanickém zatížení - po pohlavním styku - opakovaně bolestivé záněty). Doporučila bych vyšetření na urologii, pro Váš klid, že se jedná pouze o tyto "zajímavosti" ve struktuře kůže, kterou je třeba respektovat. Něco jiného jsou virové -přenosné -útvary na kůži. Vzhledově se liší a je třeba je řešit. S pozdravem Kunčarová Lenka.

Dermatoskop v ruce

Dermatoskop

Provádíte dermatoskopické vyšetření naevů?

Ano. Používáme pro vyšetření dva různé dermatoskopy a v plánu je zakoupení dalšího s přenosem dat do PC.

Proč jste si vybrala takový obor? Kožní nemoci nevypadají pěkně a dělat to celý den…Také jsem se setkal s názorem, že kožní obor je něco míň než interna nebo jiné obory.

Každý obor v medicíně má smysl, „velké“ i „malé“ obory. Na kožní ambulanci se mimo jiné řeší akutní alergické problémy, které mohou být i život ohrožující. Jak akutní, tak chronické kožní problémy jsou většinou pro pacienta nepříjemné a některé z nich vytvářejí kromě řady omezení i společenskou izolaci. Pokud je možno pomoci, je to velký přínos pro pacienta.

Třebaže některé kožní nemoci „nevypadají pěkně“, je dermatologie krásný obor. Na práci konkrétně kožního ambulantního lékaře je navíc skvělé to, že každý den je jiný, do ambulance přicházení pacienti všech věkových skupin a skladba diagnóz se během dne mění. V případě kožních nemocí je výsledek na kůži vidět.

Tak, jako v jiných lékařských oborech, se některé nemoci kůže dají vyléčit zcela, jiné jen léčit.

Řadu diagnóz navíc řeší více oborů současně. Někdo si myslí, že pacient s bércovým vředem je pouze kožní pacient, ale například tuto diagnózu je třeba posuzovat komplexně. Například může mít pacient přetížené srdce, to není schopné dobře pracovat a hromadí se v důsledku tohoto voda v kůži bérců. Z toho vznikají vyrážky i bércové vředy, které pacient léčí například ve spolupráci s kožním lékařem. Celkový zdravotní stav pacienta hodnotí obvodní lékař, interní lékař, upravují celkovou léčbu pro kardiovaskulární systém.

Jsem muž, je mi 27 let a stále se mi tvoří akné, do kdy se mi bude tvořit?

Budu už ve 30 letech bez akné?

Zdravím Vás, na tuto otázku se nedá přesně odpovědět. Dá se pouze vzhledem k věku, který uvádíte, předpokládat, že se u Vás již tendence k tvorbě akné bude v následujících letech snižovat. Tedy například ve 30 letech už může být projevů méně.

Pokud budete onemocnění léčit, může být výsledný stav i přes tvorbu akné uspokojivý.

Plakát

Plakát - Vady na kůži

Dobrý den, zajímá mně, jestli nabízíte zákrok, kterým se člověk zbaví kruhů po očima. Zdůrazňuji, že se nejedná o prohlubně nebo-li váčky pod očima (jsem mladý člověk, 20 let), ale pouze o tmavé kruhy pod očima. Kruhy po očima jsou modré, někdy fialové. Je to taky hlavně (ze 70 %) způsobeno tím, že mám velmi tenkou (průsvitnou) kůži.

Už jsem vyzkoušel všechno (úprava stravy, pitný režim, spánek, sport, make-up atd..), ale nějaký operační zákrok je jediná možnost i když vím, že např. kyselina hyaluronová vydrží pouze 8 - 12 měsíců.

Zajímá mně tedy, zda nějaký zákrok nabízíte a jestli ano, který doporučujete:

injekční výplň kyseliny hyaluronové

laserové ošetření

injekční výplň vlastním tukem.

Existuje ještě nějaký jiný zákrok, jestli ano, tak jaký, jak dlouho vydrží a kolik stojí? Kolik zákroky stojí, jak dlouho vydrží a který je nejúčinnější?

PS: Pokud žádný takový zákrok nenabízíte, můžete mi prosím doporučit nějaké nemocnice,kliniky či jiné soukromé zařízení, kde tyto zákroky nabízejí nebo se touto problematikou zabývají?

Dobrý den, je to podmíněno geneticky. Nedomnívám se, že by některá z metod výše pomohla. Přes den doporučuji od jara do podzimu korekci tónovaným krémem, který obsahuje ochranný faktor od SPF 30 výše. Prodej v lékárnách - více firem prodává v různých odstínech ochranné sluneční přípravky. Toto při aplikaci od jara do podzimu výrazně zpomaluje stárnutí kůže vlivem slunečního záření a současně přes den maskuje - kosmeticky koriguje. Je třeba najít si vhodný odstín. Od podzimu do jara stačí běžné make-upy. Každý make-up má totiž ochranný faktor, díky tomu, že se od něj část.slunečního záření odráží.

Výborné zkušenosti s make-upem Toleriane fluid (tekutý), např. odstín light beige je velmi oblíbený, je to číslo 11, prodej v lékárnách. Vypadá velmi přirozeně, výborně kryje. Na krabičce je uveden ochranný sluneční faktor, v tomto případě dokonce  SPF 25.

Mám problémy na kůži, obtížně se uvolňuji ze zaměstnání. Musím mít doporučení od svého praktického lékaře?

Ne. Na kožní ambulanci přicházejí pacienti s doporučením i bez doporučení.

Náplast

Náplasti

Dcera si poranila mateřské znamínko, je možné odstranění průbojníkovou metodou?

Nejprve je třeba provést vyšetření. Dle velikosti traumatizovaného útvaru a jeho charakteru a lokalizace se provádí zákrok některou z metod. Odstranění průbojníkem je v mnoha případech nejvýhodnější.

Mám zvětšující se pigmentovaný útvar na břiše a byla jsem na vyšetření. Má se to odstraňovat, neměla jsem stále čas se na zákrok objednat. Je nějaké omezení z hlediska zákroku na kůži břicha (například menstruace)? Mám se na to nějak připravit?

Odstraňování pigmentových névů na trupu nevyžaduje speciální přípravu.Není vhodné plánovat zákrok při stresových situacích (den před zkouškou), po noční, při virose či nachlazení, úmrtí v rodině nebo v opojení alkoholem. Menstruace by vadila pouze při zákrocích v oblasti pohlavních orgánů.

Termín zákroku i čas si, prosím, vhodně naplánujte. Někdy se pacient objedná na konkrétní čas a nenechá si časovou rezervu pro případ, že by se zákrok např. o 20 minut opozdil (například přijede ve stejnou dobu pacient sanitkou a má přednost).

Mám velkou růžovou vyrážku na hrudníku vlevo, co si mám koupit v lékárně, abych nemusel na vyšetření? Nemám čas, podnikám..

Prvním krokem je stanovení diagnózy, podle toho se dává léčba. Pokud se jedná o pouze jednostranné zarůžovění,,může se jednat o více odlišných kožních onemocněn (pásový opar, ekzém). U každého onemocnění je pak léčba jiná. Záleží na tom, zda projevy svědí, pálí, bolí, jak rychle se rozšiřují, jak přesně růžová vyrážka vypadá. Volně prodejná je například zinková mast. Pokud se budou projevy rozšiřovat nebo pokud máte již nyní bolestivost (mohlo by se jednat o pásový opar), vyhledejte kožního lékaře.

Dětská náplast

Náplasti pro děti

Mám nějaké útvary na přirození, jak to řešíte? Bude to bolet? Bojím se a stále to odkládám.

Nejprve je třeba provést vyšetření.Dg. není možné stanovit z dotazu. Nejčastějším útvarem na pohlavních orgánech jsou virové útvary. Virové útvary je výhodné řešit kryoterapií (mražením tekutým dusíkem vatovou tyčinkou). Tato metoda je poměrně elegantní a účinná. Nejedná se o operaci, není potřeba injekce. Konkrétně virové projevy jsou infekční. Je nutné řešit co nejdříve.

Bydlím v Bystřici a studuji v Kroměříži, mohu chodit střídavě na obě ambulance?

Ano. Ordinační program s daty se mezi ambulancemi přenáší.

Dcera špatně snáší bolest, má bradavice na šlapce, přípravek z lékárny nepomáhá. Dá se řešit bradavice „bez bolesti“?

Ve většině případů je u bradavic nejvýhodnější mražení tekutým dusíkem. Subjektivně je dusík tolerován velmi dobře. Negativní pocit to sice je, ale je vnímán spíše jak pálení. Na mražení se chodí opakovaně, nejčastěji s časovým odstupem 14 dní. Tato metoda se ve většině případů kombinuje s domácí léčbou.

Syn se u Vás léčí s bradavicemi. Smí chodit na bazén?

Ne, jedná se o virové přenosné onemocnění.

Opravdu není ekzém infekční? Při dotyku se nepřenáší?

Ne.

Část obličeje
Náplasti pro děti

Náplasti pro děti

V minulosti jsem měla alergii běžnou na náplast z lékárny, jsem objednaná do Vaší ambulance na zákrok, mám si koupit - přinést hypoalergenní náplast?

Ne. Po chirurgických zákrocích dáváme na naší ambulanci pouze hypoalergenní náplasti (bílé nebo světle béžové). Také máme barevné náplasti pro děti. Tolerance je výborná.

Jak dlouho se po operačním zákroku nechávají stehy?

Na obličeji kolem 7 dní, na zádech i 10-12 dní. Záleží také na velikosti jizvy, lokalizaci a zatížení příslušné oblasti. V některých případech se stehy odstraňují postupně. Po odstranění stehů fixujeme jizvu sterilními stripy.

• Poslední aktualizace dne: 27. 3. 2024 •

MUDr. Lenka Kunčarová