Zpět na úvod

Depilace

Odstraňování ochlupení v podpaží a podbřišku může způsobit následné problémy. 

 1. Depilace voskem (ohřátým na určitou teplotu nebo studeným) je metoda nejvíce rozšířená na končetinách, zejména od kolen níže. V oblasti třísel a pohlavních orgánů a podpaží je toto ošetření výrazně bolestivé s častými komplikacemi. Zejména v oblasti podpaží a podbřišku může vzniknout zarudnutí a výrazné podráždění. Při tomto typu řešení ochlupení se chloupek voskem přilepí na pásek, kterým se odtrhne (proto bývá koneček chloupku ztenčen). Ochlupení postupně opět doroste.

2. Průběžné odstraňování ochlupení holením je u většiny osob mnohem výhodnější. U metody holení se doporučuje použít  mýdlo nebo holící pěnu či gel na ochlupení (příslušné přípravky se prodávají také v provedení pro ženy). Nejvýhodnější jsou  jednorázové holící strojky a následně hned ošetření vhodným přípravkem. Například mohu doporučit volně prodejný přípravek Imazol pastakrém. Není hrazen zdravotního pojištění (není na recept). Kupuje se v lékárnách. Tento přípravek výrazně urychluje zahojení drobných poranění kůže. Dále působí proti kvasinkám, některým plísním a bakteriím a urychluje ústup podráždění, které více či méně po depilačních metodách obecně vznikne. Přípravek Imazol pastakrém se natírá hned po oholení a pak ještě v následujících dnech 1-2x denně.  Ošetření přípravkem Imazol pastakrém je velmi příjemné.

(Je výhodné hned po oholení ještě před tímto přípravkem natřít kůži desinfekčním přípravkem pro kůži. Po desinfekčních přípravcích bývá většinou několik sekund pálení nebo jiné nepříjemné pocity).

Dokud není kůže po depilacích zahojena, je větší náchylnost k tomu, aby se do drobných ranek dostala infekce (např. při koupání na koupališti nebo v bazénu). Z tohoto důvodu se pak v příslušných oblastech častěji vyskytují bradavice, moluska (virové infekce kůže- řeší se různými metodami, blíže také v článcích na našich stránkách) nebo hnisavé zánětlivé projevy způsobené různými typy bakteriální infekce. Výraznější komplikací je bakteriální infekce zvaná impetigo. Toto onemocnění se projevuje tak, že z původně drobných zánětlivých projevů vznikají v průběhu několika dní zarudlé bolestivé oblasti se žlutavou sekrecí a povrchové části kůže se zde odlučují). Je nutno vyhledat lékaře a jsou potřeba léky na recept. Dokud se infekce nezahojí, je nutno holení přerušit, protože by se infekce roznášela dále. (Toto platí i v případě ostatních infekcí v oblasti holení).

Odstraňování ochlupení v oblasti pohlavních orgánů   zvyšuje pravděpodobnost  k nákaze k sexuálně přenosnou infekcí, protože dochází k narušení ochranné bariéry kůže a je snadnější průnik infekce obecně.

• Poslední aktualizace dne: 2. 3. 2024 •

MUDr. Lenka Kunčarová